Dzień dobry, przyszli architekci i inżynierowie! Właśnie dotarliśmy do ostatniego, ekscytującego etapu naszej serii o rozwijaniu wyobraźni przestrzennej z Klockami Cuisenaire’a. Dziś zanurzymy się w świat trójwymiarowych konstrukcji i ich relacji z dwuwymiarowymi planami – tymi samymi, których używają prawdziwi architekci!
W życiu codziennym rzadko myślimy o obiektach tylko w dwóch wymiarach. Widzimy je, dotykamy, obracamy w przestrzeni. Zrozumienie, jak obiekt wygląda z góry, z przodu i z boku, jest kluczową umiejętnością w wielu dziedzinach – od czytania map, przez projektowanie wnętrz, aż po inżynierię i architekturę.

Ten artykuł pozwoli Wam poczuć się jak prawdziwi projektanci, dając Wam bezpośrednie doświadczenie z najważniejszymi umiejętnościami przestrzennymi w 3D.
Będziemy pracować w dwóch kierunkach:
- Tworzenie dwuwymiarowych widoków (z góry, z przodu, z boku) na podstawie trójwymiarowych konstrukcji.
- Budowanie trójwymiarowych modeli z klocków na podstawie ich dwuwymiarowych rzutów.
Papier w kratkę
Do wykonania ćwiczeń przyda się Wam papier w dużą kratkę (1 cm). Możecie pobrać go poniżej, wystarczy kliknąć na ilustrację i otworzyć odnośnik w nowej karcie. Wydrukujcie go bez dodatkowych marginesów (w przeciwnym przypadku, wydruk zostanie przeskalowany i standardowe klocki Cuisenaire’a nie będą pasowały).

Od ,,początkującego architekta” do ,,mistrza przestrzeni”
Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z myśleniem trójwymiarowym, przygotowałam pomysły na ćwiczenia, które stopniowo wprowadzą Was w świat rzutów. Na początkowym etapie skupimy się na budowaniu konstrukcji z klocków, a następnie obserwowaniu ich z trzech perspektyw (góry, przodu, boku) i rysowaniu odpowiadających im rzutów.

Największe wyzwania: od rzutów do budowli w 3D!
Najbardziej angażujące zadania to te, w których otrzymacie kompletny zestaw dwuwymiarowych widoków (z góry, z przodu i z boku), a Waszym zadaniem będzie zbudowanie odpowiadającej im trójwymiarowej konstrukcji z klocków! To prawdziwe wyzwanie architekta. Zawsze możecie sprawdzić swoją odpowiedź, rysując trzy widoki swojej zbudowanej konstrukcji i porównując je z podanymi rzutami.
Niektóre z tych zadań będą wyjątkowo trudne – to wyzwanie dla prawdziwych mistrzów myślenia przestrzennego! Jeśli czujecie się na siłach, możecie pójść o krok dalej: udawać futurystycznych inżynierów-architektów, tworząc własne trójwymiarowe projekty budynków przyszłości. Następnie narysujcie ich rzuty na papierze i prezentujcie je jako swoje własne plany architektoniczne!
Klocki Cuisenaire’a otwierają przed Wami drzwi do świata trójwymiarowej wyobraźni. Nie bójcie się budować, rysować i fantazjować – to najlepsza droga do rozwijania umiejętności, które przydadzą się w przyszłości!
Ćwiczenia

Ćwiczenie I
- Zbuduj taką samą konstrukcję, jak na zdjęciu.
- Przyjrzyj się widokom z góry, z przodu i z boku.
- Opowiedz, dlaczego rzuty zostały narysowane dokładnie w taki sposób.
- Pokoloruj prostokąty tworzące rysunki rzutów odpowiednimi kolorami.

Ćwiczenie II
- Zbuduj taką samą konstrukcję, jak na zdjęciu.
- Przyjrzyj się niepełnym widokom z góry, z przodu i z boku.
- Narysuj własne rzuty, uzupełniając te, widoczne obok budowli.
- Pokoloruj prostokąty odpowiednimi kolorami.

Ćwiczenie III
- Zbuduj konstrukcję z klocków przedstawionych na zdjęciu:
- 1 biały,
- 2 czerwone,
- 2 jasnozielone.
- Narysuj trzy rzuty: widok z góry, widok z przodu i widok z boku.
- Daj swoje rysunki oraz konstrukcję drugiej osobie i poproś o pokolorowanie prostokątów, tworzących rzuty, odpowiednimi kolorami.

Ćwiczenie IV
- Zbuduj konstrukcję z wybranego przez siebie zestawu klocków.
- Narysuj trzy rzuty: widok z góry, widok z przodu i widok z boku.
- Daj swoje rysunki oraz gotową konstrukcję drugiej osobie i poproś o pokolorowanie prostokątów, tworzących rzuty, odpowiednimi kolorami.

Ćwiczenie V
- Zbuduj trzy, podobne do siebie konstrukcje.
- Wybierz jedną z konstrukcji i narysuj trzy rzuty: widok z góry, widok z przodu i widok z boku.
- Daj swoje rysunki oraz gotowe konstrukcje drugiej osobie i poproś o odgadnięcie, dla której konstrukcji narysowałeś rzuty.

Ćwiczenie VI
- Zbuduj konstrukcję z klocków.
- Narysuj trzy rzuty: widok z góry, widok z przodu i widok z boku.
- Daj swoje rysunki oraz odpowiedni zestaw klocków drugiej osobie i poproś o zbudowanie konstrukcji według Twoich rzutów.
Życzę Wam udanej zabawy!